Transdukcija (genetika)

Transdukcija

Transdukcija (lat. trans = preko + ductus = kanal, usmjerenje; transducere) je proces DNK transfera iz jedne bakterije u drugu putem virusa.[1] Također se odnosi na proces kojim se strana DNK uvodi u drugu ćeliju preko virusnih vektora. Transdukcikja ne zahtijeva fizički kontakt između ćelije donora DNK i ćelije primatelja DNK (koja se javlja u konjugaciji), a rezistentna je na DNKazu (transformaciji podložna DNKaza). Transdukcija je opći alat kojim se koristi molekulska biologija za stabilno uvođenje stranih gena u genom ćelije domaćina.[2][3][4]

Kada je bakteriofag (virusi koji inficiraju bakterije) zarazi bakterijsku ćeliju, njihov normalan način reprodukcije je da se iskoristi DNK replikacija, transkripcija i translacija(biologija) mehanizama domaćinske bakterijske ćelije da produciraju brojne virione, ili potpune virusne čestica, uključujući i virusnu DNK ili RNK i proteinski omotač.

  1. ^ Jones E., Hartl D. L. (1998): Genetics: principles and analysis. Jones and Bartlett, Boston, ISBN 0-7637-0489-X.
  2. ^ Kapur Pojskić L., Ed. (2014): Uvod u genetičko inženjerstvo i biotehnologiju, 2. izdanje. Institut za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju (INGEB), Sarajevo, ISBN 978-9958-9344-8-3.
  3. ^ Hadžiselimović R., Pojskić N. (2005): Uvod u humanu imunogenetiku. Institut za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju (INGEB), Sarajevo, ISBN 9958-9344-3-4.
  4. ^ Bajrović K, Jevrić-Čaušević A., Hadžiselimović R., Ed. (2005): Uvod u genetičko inženjerstvo i biotehnologiju. Institut za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju (INGEB), Sarajevo, ISBN 9958-9344-1-8.

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search